Úprava malokalibrovky

02.06.2019

Úprava malokalibrovky CZ 455 (pod. platí aj na ZKM 451, 452, 456).

Ďalšiu vec ktorú som potreboval kvôli zvýšeniu presnosti zbrane vyladiť, bola spúšť a spúšťový mechanizmus. Ak máte novú zbraň, tak výrobcom nastaviteľná spúšť je strašne tvrdá na precízne strieľanie. Sami viete, ako na spúšť treba silno tlačiť kým vystrelí. Ak ste staršiu zbraň od niekoho kúpili, tak pravdepodobne bude spúšť už prerobená.

POZOR úpravy na zbraniach môže vykonávať len certifikovaný zbrojár, každý neoprávnený zásah do zbrane je nelegálny a zákonom postihnuteľný. Ja Vám len napoviem, čo je dobré na zbraniach vyladiť, aby ste vedeli puškárovi povedať, že akú úpravu chcete. Ak puškára nepoznáte, ozvite sa a my Vám dáme tipy na nich. 

-Najzákladnejšie je zmenšiť odpor spúšte. To sa robí výmenou pružinky, ktorá spúšť drží. Tá originálna je strašne tvrdá a ani po nastavení na min. sa nedostanete pod kilo, po výmene pružinky ste schopný mať odpor cca 2-3N (200-300g), čo je obrovský rozdiel.

-Ďalšia úprava je chod spúšte- vyladenie preleštením styčných plôšok. Všetky strojové nedostatky tým odstránite a spúšť má odrazu príjemný plynulý chod a tiež sa to celkovo prejaví na zjemnení tvrdosti spúšte. Takže spolu s výmenou pružinky, potom môže odpor klesnúť aj len na pár gramov. 

-Okrem spúšte je dobré vymeniť aj úderníkovu pružinu za jemnejšiu. Veď nemusí úderník trepať po zápalke ako zmyslov zbavený, keď sa to dá citlivo a bez vedľajších otrasov. Ani na malý klinček pri zatĺkaní si neberieme perlik. Po tejto úprave sa úspech presne vystreliť výrazne zvýši, niektorí tvrdia, že to je 40% z úspechu presnej streľby.

-Ďalší krok je odľahčenie úderníka a zmenšenie trecích plôch na jeho zrýchlenie. Rýchlejší skráti dobu spustenia a tým sa skráti čas od zamierenia-spustenia až po výstrel. 

-Ak bude úderník upravený, tak obrúsením stien bude krehkejší. Naprázdno ho už nikdy nespúšťajte, môže prasknúť. Použite napr, cvičné náboje na suchú streľbu, alebo prázdnu nábojnicu.   

Toto sú len technické vylepšenia, najpodstatnejší je ale strelec a vyladenie celého systému (tréning- kvalitná zbraň- kvalitné strelivo- a ostatné strelecké vybavenie), potom sa úspech určite dostaví.

s pozdravom Marcel Tobis